Ostropest plamisty. Naturalna rewitalizacja i detoksykacja organizmu. Roślinne wsparcie metabolizmu

Ostropest plamisty (Silybum marianum, Milk thistle) to roślina wykorzystywana m.in. w leczeniu wątroby i pęcherzyka żółciowego. Charakteryzuje się silnymi właściwościami odtruwającymi organizm, dzięki czemu pośrednio wpływa na prawie wszystkie funkcje ustroju.
W 2009 roku ostropest plamisty został ogłoszony Zielem Roku!
Na jego bazie produkowane są popularne leki na regeneracje wątroby m.in. Sylimarol - pierwszy polski lek odtruwający wątrobę. Jednak skuteczność nieprzetwarzanych przemysłowo nasion ocenia się znacznie wyżej.

Surowcem farmaceutycznym jest owoc ostropestu plamistego (koloru białego, szarego, brązowego lub czarnego), pozbawiony puchu, wielkości owocu słonecznika, zakończony na szczycie charakterystycznym kulistym wyrostkiem.

Ziarna ostropestu plamistego to produkt bioekologiczny posiadający szczególnie wysoką wartość biologiczną i leczniczą. Pozyskiwany jest z roślin szczególnie odpornych na jakiekolwiek skażenia. Nie zawiera sztucznych substancji takich jak konserwanty, barwniki czy aromaty.

Leczenie ostropestem na tle różnych dolegliwości

 • Ból wątroby. Komponenty czynne zawarte w ostropeście działają leczniczo oraz przeciwbólowo już od pierwszych dni stosowania suplementu, tak abyś odczuł szybko długofalową poprawę.
 • Marskości wątroby. Substancje aktywne zawarte w Silybum marianum przyspieszają odbudowę błon komórek wątroby oraz wzmagają syntezę białek. Hamuje to proces marskości wątroby i wszystkie chore komórki, które nie zostały zastąpione tkanką łączną mogą się zregenerować. Lepsza praca wątroby daje się odczuć w postaci wyraźnie lepszej pracy narządów wewnętrznych, w tym mózgu.
 • Kolka żółciowa i kamica. Środki pobudzające odpływ żółci dzieli się w zależności od ich działania na pobudzające wytwarzanie żółci (choleretica) i pobudzające wydzielanie żółci (cholekinetica). Ostropest działa zarówno choleretycznie, jak i cholekinetycznie. Dzięki właściwościom żółciopędnym, przeciwzapalnym i rozkurczającym ostropest doskonale sprawdza się w terapii zarówno kamicy, jak i kolki żółciowej. Wzmożone wydzielanie żółci oczyszcza drogi żółciowe z drobnoustrojów i usuwa mechanicznie złuszczony nabłonek oraz niewielkie osady. Własności rozkurczające ułatwiają opróżnianie się pęcherzyka żółciowego i przeciwdziałają zastojom sprzyjającym kamicy a własności przeciwzapalne łagodzą ból i zapobiegają kolce.
 • Wzdęcia i wodobrzusze. Są to korzyści dodatkowe, będące skutkiem wcześniej omówionego działania komponentów aktywnych. W wyniku zastopowania i cofania się stanów zapalnych i polepszenia funkcjonowania wątroby i nerek, płyn gromadzący się w jamie otrzewnej jest sprawnie usuwany z organizmu. Dzięki temu obwód brzucha ulega znacznemu zmniejszeniu. Trawienie ciężkostrawnych pokarmów przebiega sprawniej i ustępują wzdęcia i zgaga wywołane dysfunkcją wątroby i woreczka.
 • Toksyny. Lepsza praca wątroby działa odtruwająco na organizm. Intensywne oczyszczenie organizmu z toksyn drastycznie przyspiesza proces zdrowienia i skraca czas potrzebny na odbudowę uszkodzonych tkanek.
 • Nerki, cholesterol i miażdżyca. Badania kliniczne wykazały, że stosowanie ostropestu dodatkowo ochrania nerki przed toksynami i stłuszczeniem. Chroni też przed miażdżycą obniżając poziom cholesterolu we krwi. Zwiększa też odporność organizmu.
Więcej o zastosowaniu ostropestu, jego działaniu i efektach suplementacji »

Klasyfikacja Ostropestu plamistego

Jest to roślina jednoroczna z rodziny astrowatych, występująca w całym basenie Morza Śródziemnego, blisko spokrewniona ze słonecznikiem.
Ostropest plamisty jest jedną z najlepiej przebadanych roślin stosowanych dziś w medycynie » Wyniki badań »
Nazwa Silybum (nadał ją grecki lekarz Dioscorides w 100 r p. n. e.) pochodzi od okazałych purpurowych, czerwono fioletowych kwiatów przypominających oset. Silybum marianum to po niemiecku Mariendistel, czyli oset maryjny. Jego angielskie nazwy to Saint Mary’s thistle, lady thistle, holy thistle i milk thistle. Ostropest nazywano tak ze względu na białe mleczko wypływające z żyłek liści – nazywano je kroplami mleka Marii Dziewicy i używano dawniej m.in. by pobudzić laktację u kobiet.

Moje subiektywna opinia po suplementacji nasionami ostropestu

Jako człowiek stosunkowo młody (30+) nie mogę narzekać na żadne poważne dolegliwości związane z wątrobą, nerkami czy układem krwionośnym. Od kiedy pamiętam staram się zdrowo odżywiać i regularnie ruszać. Jednak od wieku dojrzewania cierpiałem na różnego rodzaju wykwity trądzikopodobne. Atakowały one najczęściej czoło, plecy i kark. Za główną przyczynę takiego stanu rzeczy podejrzewałem nałóg tytoniowy, który mnie dopadł i do tej pory nie chce puścić. Pewnego razu otrzymałem paczkę ziaren Silybum w ramach prezentu, więc nie mogłem jego zignorować :)

Rozpocząłem kurację - codziennie rano na czczo, razem ze szklanką wody lub świeżego soku zjadałem garść nasion. To była moja pierwsza suplementacja plamistym, podczas której spożyłem 1kg ziaren. Inne aspekty mojego życia pozostały bez zmian - tylko ostropestem wzbogaciłem dietę. Nie czułem jakiś spektakularnych zmian w funkcjonowaniu mojego organizmu, ale w kontekście problemów dermatologicznych był to przełom - zniknęły wszystkie wypryski z czoła, karku i pleców. Teraz mam tylko problem z delikatnymi bliznami, ale podobno czas je usunie.

Natomiast duże pieprzyki, które wystawały ponad warstwę skóry zmniejszyły się i zrównały z powierzchnią naskórka - wydaje mi się to bardzo istotne, ponieważ przerośnięte pieprzyki mogą być rakotwórcze. Osoby z najbliższego otoczenia, po kolei powtarzały to same zdanie - jakoś lepiej wyglądasz ;) Obecnie wiele z tych osób nie wyobraża sobie roku bez minimum jednej terapii Marianum. Ja także - minimum 500g. raz w roku, najlepiej przed świętami Bożego Narodzenia.

Na moim przykładzie zrozumiałem, że wsparcie funkcji wątroby ostropestem może nieść za sobą różne przełomy terapeutyczne w zależności od indywidualnego profilu każdego człowieka. Mi skutecznie oczyściło skórę z czego jestem bardzo zadowolony, dlatego polecam tą roślinę nawet profilaktycznie.

Piotr W Lip.ski
Syndykat Zdrowia

Więcej opinii o ostropeście »

Komentarze

 1. Bardzo ciekawy wpis. Również rozpocząłem spożywanie ostropestu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy nasiona ostropestu spożywa się w całości, razem z tą twardą łupinką? Kupiłam całe nasiona i nie wiem jak się za nie zabrać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Można w całości - nawet lepiej, bo taka forma jest najbardziej naturalna. Ale wówczas sugeruje obserwowanie stolca. Jeśli pojawią się w nim niestrawione nasiona, należy je przyjmować razem z posiłkiem, najlepiej śniadaniem (aktywne trawienie i dużo enzymów trawiennych) lub bardziej zakwasić żołądek, jeśli to nie pomaga. Kupowanie mielonego ostropestu jest błędem, bo jak każde nasiona/ziarna/orzechy zawiera tłuszcze, które w kontakcie z powietrzem utleniają się, czyli jełczeją. Jeśli ostropest mielony to tylko i wyłącznie na świeżo, samodzielnie w młynku i natychmiastowe spożycie otrzymanego proszku!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

» Zamów Ostropest plamisty » Stosuj » Zdrowiej »

Całe nasiona, ziarna ostropestu »

Najwydajniejszy i najzdrowszy w stałej suplementacji!

Ostropest mielony, w proszku »

Niewskazany! » Więcej »

Sok z ostropestu »

Ostropest w płynie

Olej z ostropestu »

Suplement na zimno i kosmetyk w jednym

Wyciągi, ekstrakty z ostropestu »

Wygodne stosowanie i mocne działanie

Najpopularniejsze artykuły na Ostropest-Plamisty.blogspot.com

Dawkowanie i sposoby przygotowania Ostropestu do spożycia

Wskazania i zastosowanie ostropestu plamistegoDOŁĄCZ DO NAS ↓